"Nefes alıyorsan hala umut var demektir."
Seneca
Ekonomi / Maliye Gündemi
E-fatura İle Küresel Ticaret Hızlanıyor

Didem ERYAR ÜNLÜ
15.04.2014/Dünya

Tungsten Corporation bünyesindeki küresel e-Fatura ağı OB10 ile Türkiye'nin e-Fatura çözüm sağlayıcısı Digital Planet bir süre önce ortaklık imzaladılar. 

Digital Planet, Türkiye’de e-Fatura uygulamasına geçmek zorunda olan şirketlere, faturalama sistemlerindeki akışı değiştirmeden, mevcut olanı koruyarak, ekledikleri yeni bağlantılarla yeni sisteme entegrasyon sağlayabilecek sertifikalı hizmet sağlayıcılarının ilki. ABD’de, Silikon Vadisi’nde bir irtibat ofisi bulunan Digital Planet, sadece bir uygulama geliştiricisi değil, aynı zamanda ar-ge çalışmaları TÜBİTAK tarafından desteklenen, bir teknoloji sağlayıcısı ve üreticisi. 
Tungsten Corporation plc bünyesindeki OB10 ise, yıllardır faturalama süreçlerini son derece basite indirerek, şirketleri operasyonel maliyetlerden kurtaran, daha etkin nakit yönetimi sağlayan küresel e-faturalandırma ağının dünyadaki başarılı isimlerinden.

Önemli bir süreçten geçildiğini vurgulayan Digital Planet CEO'su Adnan Vural, "Geçiş sürecinde hızlı adaptasyon için esnek, sade sistemlerin seçilmesi önemli ve biz bu sorumluluğu üzerimize alıyoruz" derken, OB10 CEO'su Luke McKeever, OB10 ağının, Aviva, Cargill, Deutsche Lufthansa, General Motors, GlaxoSmithKline, IBM, Kellogg's, Motorola, Tesco ve Whirlpool gibi kuruluşlar için yılda 100 milyar pound üzerinde ticari işlemi bulunduğuna dikkat çekiyor.  

"Fortune 500 şirketlerinin ve G20 hükümetlerinin tasarruf sağlamasına, tedarik zinciri ilişkilerini güçlendirmelerine ve daha iyi satın alma kararları vermelerine yardım ediyoruz" diyen Luke McKeever'dan e-faturanın sağladığı avantajları dinledik:

* "E-faturalama küresel ticaretin  önemli bir parçasını oluşturuyor. Daha çok şirketin e-fatura uygulamasına geçmesiyle, ticaret hızlanıyor ve verimlilik artıyor. Bu da ekonomilerin büyümesine yol açıyor.  
* E-fatura, insanların kağıt kullanımını; hata oranını azaltıyor; görünülürlük ve ölçülebilirliği artırıyor; yüzde 80'e kadar tasarruf sağlıyor. Bunun sonucunda çalışanlar daha değerli faaliyetlere odaklanabiliyor ve temel iş alanlarına daha fazla yatırım yapabiliyorlar.  
* Tedarikçiler faturaları doğrudan müşterilerinin muhasebe sistemlerine ulaştırabiliyorlar. Faturalar postada kaybolmuyor ya da yanlış kişilere gitmiyor. Fatura müşteriye ulaşmadan her türlü yanlış önleniyor. Faturaları takip etmek kolaylaşıyor.
* Alıcılar da bu süreçten yarar sağlıyorlar: Daha fazla şeffaflık, hız, güvenlik ve ölçülebilirliğe ulaşıyorlar.
* Hükümetler de e-faturayı destekliyor. Bunun başlıca nedenleri arasında; hizmet bütünlüğü sağlaması, vergi gelirlerinin daha kolay belirlenmesi ve toplamasını sağlaması geliyor. Meksika, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde, hükümet tüm faturaları ve ilgili vergileri bu sayede izleyebiliyor.
* E-fatura, B2B ticaretinde temel araç olacak. Yenilikçi analitik teknolojimiz sayesinde, şirketler faturalarını sorgulayabiliyorlar; ödemede meydana gelebilecek yanlışlıkları belirleyebiliyorlar. Tüm faturalarını görerek, daha iyi satın alma kararları verebiliyorlar.
* Kamu sektörü, vatandaşları adına sorumlu ve etkin bir şekilde hareket etmesi gereken büyük bir alıcı kurum. Bugün bir çok hükümet e-fatura kullanımını başlattı veya başlatmayı planlıyor. Şu anda 44 ülkede e-fatura hizmeti sunuyoruz. Türkiye bizim için önemli bir pazar ve ortağımız Digital Planet'le birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye büyüyen bir ekonomi ve müşterilerimizin büyük bir bölümü elektronik olarak bağlanmak istedikleri geniş tedarikçi tabanına sahipler.

ETAP Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.
Gürsel Mah. İmrahor Cad. No:29 Premier Kampüs Ofis A Blok K:3 Ofis No:128 34400 Kağıthane/İstanbul
Telefon :212 244 09 61 Faks :212 244 09 66 E-posta :info@etapymm.com.tr
© 2013 Her hakkı saklıdır.